Jak je to s tím místním referendem o hazardu v Praze 8?

Zastupitelstvo Městské části Praha 8 vyhlásilo místní referendum týkající se hazardu. Konkrétní otázka použitá v referendu je hodně šroubovaná, ale víceméně zní tak, aby se občané vyjádřili, jestli má nebo nemá Rada Městské části učinit všechny právní kroky k tzv. nulové toleranci. Předtím, než budete číst dál, berte prosím na zřetel, že tento text nehodnotí, jestli je nulová tolerance správná nebo ne. Na danou problematiku totiž nemá ČSSD jednotný názor, a to ani v rámci pražské sociální demokracie. Spíše mi jde v tomto textu o to vyjádřit, jak se taky může dělat „politika“.

Koalice na Praze 8 sestává z ODS, TOP09 a komunistů. Ano, může se to zdát divné, ale je to tak! Přesto, že na tuto skutečnost upozorňujeme již asi rok, tak to nezajímá ani novináře, ani členy těchto stran. Členové uvedené koalice podporují již léta poměrně mohutně výherní automaty a herny jako takové. Důsledkem této politiky je aktuálně situace, kdy má Praha 8 na svém území nejvíce automatů z celé Prahy a zároveň má také jeden z největších počtů automatů v rámci celé České republiky. V některých lokalitách v Praze 8, zvláště na části ulice Sokolovská mezi Balabenkou a Palmovkou, prakticky nenajdete nic jiného než herny, zastavárny a veřejné domy. Jo a je tam taky základní škola.

O zavedení nulové tolerance se tedy na Praze 8 hovoří a jak občanská sdružení, tak i opoziční strany začaly uvažovat o místním referendu. Nakonec se začaly přibližně před měsícem sbírat podpisy a vzniklo občanské sdružení „8 proti hazardu“. Místní referendum mělo proběhnout společně s komunálními volbami v říjnu tohoto roku. Pravicovo-komunistická koalice se však vyděsila. Probíhající referendum s komunálními volbami, které by nastolilo otázku, kde oni hájí a brání automaty, se jim nehodilo. Tak vymysleli protinávrh. Vyvolali vlastní referendum, a to tak, aby nebylo spojeno s žádnými volbami, a hlavně ne s těmi komunálními. Na zastupitelstvu návrh předložil člen koalice, který se tak prakticky poprvé dostal v tomto volebním období ke slovu. Přestože byl předkladatelem, tak již následně nekomunikoval, protože nebyl schopen odpovědět na jedinou otázku kladenou opozicí.

Jaké jsou problémy takto navrženého referenda? Tak především proběhne 12. 4. 2014, tedy v sobotu. Problém s tímto datem je hned dvojí. Především to není spojeno s žádnými jinými volbami, a tedy se případná účast bude od toho odvíjet. Za druhé je to samozřejmě velmi brzyna dostatečnou kampaň mezi občany. Dozví se to tak poměrně málo lidí. Dalším problémem je to, že referendum bude stát 1,5 miliónu korun, což jsou peníze, které by nemusely být při spojení referenda s volbami vůbec vydány (přestože se nás současná koalice snažila přesvědčit o opaku).

Výsledek referenda bude pravděpodobně špatný a koalice jej využije s odůvodněním, že otázka automatů lidi nezajímá a není potřeba jej řešit. Ostatně již z dnešních jejich výroků na facebooku to vyplývá. Zároveň jsem přesvědčen, že občanská sdružení přesto seberou dostatečný počet podpisů a stejně proběhne další referendum ke komunálním volbám se stejnou otázkou. Akorát, že tentokrát již nepřijdeme o výše uvedené peníze.

Na závěr snad jen drobnost. Jako protinávrh samozřejmě zazněl na zastupitelstvu návrh na zavedení nulové tolerance bez místního referenda. Koalice ODS, TOP09 a KSČM toto na místě zamítla.

ČSSD Praha 8

Zenklova 27/576
180 00 Praha 8

ovv.praha8@cssd.cz

+420 246 035 966
+420 721 029 892